سعادت، استاندار آذر بایجان غربی در برنامه " دستاورد " درباره وضعیت دریاچه ارومیه بیان داشت: الحمدالله که حالش بهتر است. در شهریور ماه سال ۹۴ بدترین حالت برای دریاچه ارومیه در صد سال اخیر رخ داد و اکثر دریاچه خشک شده بود. امسال خوشبختانه با اجرای طرح هایی که انجام شد امروز تراز آبی دریاچه افزایش یافته است و نسبت به سال گذشته ارتفاع آب ۵۲ سانتی متر افزایش یافته است و دریاچه حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع افزایش مساحت داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، سعادت در برنامه " دستاورد " در ابتدا به تشریح وضعیت استان آذربایجان غربی پرداخت و گفت: با توجه به وضعیت جغرافیایی، در حوزه آب و خاک و کشاورزی توانایی های زیادی داریم و بزرگترین سهم اشتغال را در بخش کشاورزی داریم که ۳۴ درصد را تشکیل می دهد؛ ۲۸ درصد در حوزه صنعت و ۴۲ درصد نیز در حوزه خدمات می باشد.

وی با اشاره به استقرار دولت یازدهم عنوان داشت: در کل کشور طرح های اقتصادی رکود داشتند ولی در آذربایجان غربی با توجه به زمینه های تولیدی کشاورزی، شاخص های درآمدی مان افزایش داشته است و در این راستا رتبه سرآمد سرانه مان نسبت به کشور اصلاح شد و سه رتبه از نظر شاخص درآمدی بالا آمدیم. پیش از این رتبه پایینی داشتیم و در مقام ۲۸ کشوری بودیم اما الان مقام ۲۵ را داریم.

وی خاطرنشان کرد: ارزش افزوده در بخش کشاورزی خیلی پایین است ولی به هر ترتیب باعثرونق اقتصادی شده است.

استاندارد آذربایجان غربی در خصوص گردشگری و صادرات غیر نفتی نیز عنوان داشت: با توجه به اینکه در نوار مرزی قرار داریم و با سه کشور همسایه هم مرز هستیم، در بخش توسعه صادرات غیر نفتی فعالیت های قابل توجهی داشتیم. در سال ۹۴ حدود ۶٫۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی داشتیم و همچنین ترانزیت و صادرات کل کشور نیز از این استان انجام می شود. بنابراین در زمینه توسعه صادرات غیر نفتی توان بالایی داشته و عملکرد خوبی نیز داشته است.

سعادت با اشاره به هفته دولت اظهروار داشت: ۵۹۹ پروژه عمرانی و اقتصادی به بهره برداری رسیده است یا کلنگ زده شده است که یک هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان برای آنها اعتبار در نظر گرفته شده است. با وجود کمبود درآمدها توانستیم پروژه های نیمه تمام دولتی را با اولویت بندی به بهره برداری برسانیم که این مسئله در زمینه اصلاح شاخص های عمرانی و اقتصادی تاثیر بسزایی داشته است. در سه سال گذشته دولت یازدهم سالانه هزار میلیارد تومان بودجه پروژه های عمرانی و هزار میلیارد تومان پروژه های اقتصادی را به بهره برداری رساندیم که در اصلاح شاخص های اقتصادی موثر هستند.

وی در عین حال خاطرنشان ساخت: البته با توجه به کمبودهایی که در این استان وجود دارد و همچنین در دوران ابتدای انقلاب و پس از جنگ فرصت های سرمایه گذاری را از دست داده ایم، هنوز برای اینکه بتوانیم به متوسط کشور نزدیک شویم فاصله زیادی داریم.