معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: خیلی از اقتصاددانان دلیل اصلی رکود اقتصادی حاکم بر کشور را فقدان اطمینان و ابهامی می‌دانند که در فضای سیاسی کشور حاکم شده است مذاکرات هسته‌ای کشور را از زنجیره تحریم ها و جنگ نطامی نجات داد.

به گزارش خبرگزاری موج، شهیندخت مولاوردی شامگاه شنبه در همایش هفته دولت در این شهر با مقایسه دولتهای مختلف در یک دهه اخیر اظهار داشت: در سال ۸۴ دولت نهم همزمان با اجرای سند چشم انداز بیست ساله نظام برسر کار آمد که بسیاری از شاخص‌ها در پایان هشت ساله این دولت نشان از عدم موفقیت در اجرای این سند دارد.

وی تصریح کرد: در دوران دولت دهم شاهد رونق بی‌سابقه بازار نفت بودیم اما تورم ۱۱ درصدی که تحویل دولت نهم شده بود را به ۴۳ درصد رساند و رشد اقتصادی مثبت ۶ به منفی ۶ رسید، اندوخته صندوق ذخیره ارزی کشور تقریبا صفر شد، ارزش پول ملی در برابر ارز خارجی به یک سوم کاهش پیدا کرده و قدرت خرید مردم به یک چهارم کاهش یافت.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: از سوی دولت دهم، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه ناتمام و ۵۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی، تحویل دولت یازدهم شد و در واقع دولت یازدهم میراثدار رکود و تورم بی سابقه‌ای شد که بعد از جنگ جهانی دوم بی‌نظیر بوده و همگان این وضعیت را ناشی از بن بست کشور در عرصه سیاست داخلی و خارجی می‌دانستند.

مولاوردی افزود: امروز شعار دولت یازدهم ایجاد آرامش در سیاست و آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ از طریق نجات اقتصاد و احیای اخلاق و تعامل سازنده و مؤثر با جهان است.

ریل‌گذاری دولت یازدهم

وی اظهار داشت: اکنون با گذشت سه سال از دولت یازدهم به نظر می‌رسد با ریل‌گذاری درست و حسابی که در دولت انجام شده است مدیریت کشور به مدار اخلاقیت، خرد جمعی، قانون مداری، اعتدال و تدبیر برگردانده شد و دولت نشان داد با شناسایی درست مسئله و ارائه راه حل مناسب می‌توان به رفع چالش‌ها با ابزار و روش‌هایی غیر از تزریق منابع مالی اقدام کرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: اخیراً شاهد این هستیم که نرخ تورم تک رقمی شد و به ۸ درصد رسید، در حالیکه قیمت نفت هم به ۳۵ دلار رسیده اما ایران قبل از این جزو ۵ کشور دنیا بود که دارای تورم دو رقمی بود و حالا ارزیابی اقتصاد دانان این است که اگر سیاست‌های دولت قبل ادامه پیدا می‌کرد الان تورم صددرصدی را تجربه می‌کردیم کمااینکه خیلی از کشورهای آمریکای لاتین الان در چنین وضعیتی قرار دارند.

مولاوردی به تشریح اولویت‌های دولت در جمع مردم میاندوآب پرداخت و بهبود اقتصادی فضای کسب و کار، رونق اقتصادی پایدار، افزایش صادرات غیر نفتی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت را جزو اولویت‌های دولت برشمرد.

مذاکرات هسته‌ای کشور را از زنجیره تحریمها و جنگ نظامی نجات داد

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: از نظر سیاسی مذاکرات هسته‌ای با بازی برد برد برای ایران بود چراکه نجات کشور را از زنجیره تحریم‌ها و از سایه تهدیدات نظامی که گزینه قطعی بود رقم زد.

وی افزود: برخلاف میل صهیونیست‌ها، افراطیون و تندروهایی که نمونه آنها را در کنگره آمریکا شاهد هستیم و همینطور کسانی که ما از آنها به نام کاسبان تحریم در داخل کشور یاد می‌کنیم اکنون در وضعیتی هستیم که با شکست پروژه ایران هراسی، جهان متوجه شده است که با ملت ایران نمی‌تواند با زبان زور و تهدید سخن بگوید بلکه باید با زبان تعظیم و گفتگو به نتیجه برسد و این یکی دیگر از دستاوردهای این دولت بود.

مولاوردی تصریح کرد: اکنون به کشوری با قدرت در منطقه تبدیل شده‌ایم که بدون حضور و مشارکت ایران قدرت‌های بزرگ قادر به حل مشکلات و مسائل و درگیری‌های موجود در منطقه نیستند و در واقع کشور از خطر دور شده است و الحمدلله کشوری که منادی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بود با خارج شدن از حالت انزوا در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: خیلی از اقتصاددانان دلیل اصلی رکود اقتصادی فعلی را عدم اطمینان و ابهامی دانسته‌اند که در فضای سیاسی کشور حاکم شده و معتقدند اگر این مشکل را حل کنیم به‌طور قطع شفاف سازی هم صورت خواهد گرفت و اطمینان لازم برای سرمایه‌گذاران به وجود خواهد آمد که امیدوار هستیم با رسیدن این شرایط مشکل بیکاری حل شده و تحقق اهداف اقتصادی را هم در پی داشته باشد.