استاندار آذربایجان غربی در این مراسم افتتاحیه بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در ارومیه گفت: خرسندیم که در چنین روزی این فرصت دست داد تا شاهد شکل گیری ساختار فرهنگی، ادبی و هنری آذربایجان غربی باشیم و این یکی از وعده های انتخاباتی دولت تدبیر و امید برای استان آذربایجان غربی بود.

به گزارش خبرنگار موج از ارومیه، سعادت در بخش دیگر از سخنان خویش اظهار کرد: از مدتها پیش باید چنین کاری در حوزه فرهنگ و ادب صورت می گرفت و اعتقاد دارم که این بنیاد بدور از هرگونه وابستگی به جریانات سیاسی، می تواند نقش مهمی در اعتلای فرهنگ و ادب آذربایجان ایفا کند.

وی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی که رهبر اشاره کردند در حوزه فرهنگی یعنی توجه به داشته ها توانمندی های خود و در حوزه اقتصاد اشاره کردند درون زا و برون گرا، از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم و توانمندی های خود را بارور کنیم و در عین حال به دنیا صادر کنیم، این سیاست ما را به قطع رابطه با دنیا تشویق نمی کند، کاملا به ارتباط با دنیا تشویق می کند.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی با تقدیم هزار شهید نقش بی بدیل در دفاع از کیان اسلامی داشته است گفت: معرفی و شناساندن تلاشگران عرصه دفاع مقدس از جمله اهداف بنیاد باید باشد که تاکنون خیلی از آنها گمنام هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این آیین گفت: کاری که دولت یازدهم و روحانی در بحثایجاد بنیاد فرهنگ ادب و هنر آذربایجان انجام دادند قدمی بلند است و پرثمر است که نتایج آن در سال های بعد خود را نشان خواهد داد و اینکه این اتفاق چه اتفاق مبارکی بود.

حجت الاسلام کریمی ادامه داد: آذربایجان غربی به خاطر سبقه فرهنگی که دارد جا داشت که چنین بنیادی ایجاد می شد و در چهار استان آذری، اولین شعبه استانی در آذربایجان غربی رسما افتتاح و تاسیس شده است که دارای ساختمانی مجزا، تشکیلات مستقل و دارای ساختار محکم و مناسب است.

رئیس هیات مدیره استانی بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان در ارومیه نیز در این مراسم گفت: بنیاد محصول عنایت رئیس جمهور به فرهنگ، تاریخ و زبان و ادبیات آذربایجان است، شان و نزول بنیاد یکی از قول های انتخاباتی رییس جمهور محترم بود که با هدف تقویت حفظ و احیای زبان ترکی آذربایجانی فرهنگ آذربایجان و توسعه فرهنگی منطقه در چارچوب فرهنگ بومی و زبان بومی افتتاح شد و ما خوشحالیم که رئیس جمهور به وعده خود عمل کردند و خوشحالیم اولین ثمره آن را در ارومیه شاهدیم.

خورشیدی ادامه داد: ریشه بنیاد در اعماق آذربایجان است و شاخه های آن در آسمان ایران قد برافراشته و خود را نشان می دهد. هیچ وقت نخواهد دید متصدیان بنیاد کارهای حاشیه ای انجام دهند، یقین داشته باشید از متصدیان بنیاد یک حرکت زاید، حاشیه ای نخواهید دید، اگر به ایرادهای مغرضانه توجه کنیم اهداف در حاشیه قرار خواهد گرفت، وظیفه ما حفظ و احیای فرهنگ آذربایجان است این کار را ارزشمند می دانیم.