فرماندار شهرستان ارومیه گفت: تصویب کلیات لایحه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارومیه و سرو در مجلس شورای اسلامی گامی بلند در راستای شکوفایی بیش از پیش این شهرستان است.

به گزارش خبرگزاری موج، عباس حسن خانی در برنامه تلویزیونی اولدوز صدا و سیمای مرکز استان که به مناسبت آغاز هفته دولت انجام شد، افزود: امیدواریم دیگر مراحل بررسی راه اندازی این منطقه نیز به سرعت طی شود و تصویب جزئیات و ساز و کار راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ارومیه و سرو نیز با اهتمام ویژه نمایندگان مجلس محقق شود.

وی تصویب منطقه ویژه اقتصادی ارومیه را به عنوان معدود مرکز استان مرزی کشور برای رونق منطقه موثر دانست و اضافه کرد: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ارومیه و سرو مورد توجه دولت قرار گرفته است و مجلس نیز با تصویب کلیات آن، نگاه مثبت خود را به این امر نشان داد.

وی اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که زیرساخت های لازم برای راه اندازی این منطقه ویژه اقتصادی از جمله راه دسترسی، گاز، برق و آب را مهیا کنیم تا مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد.

فرماندار ارومیه ادامه داد: این شهرستان جزو معدود مراکز استان در کشور است که کمتر از ۱۰۰ کیلومتر با مرز کشور همسایه فاصله دارد و باید از این مزیت به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

حسن خانی گفت: با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی می توان بیش از پیش از ظرفیت های اقتصادی کشور همسایه برای توسعه منطقه بهره برد.

وی در خصوص ظرفیت های بالقوه و بالفعل شهرستان ارومیه اظهار کرد: توانمندی در تولید محصولات کشاورزی مختلف از جمله سیب و انگور، وجود جایگاه مناسب در صنعت کنسانتره کشور، نیروی انسانی هوشمند و فعال، هم مرز بودن با دو کشور ترکیه و عراق و ظرفیت تجارت مرزی گسترده با کشورهای همسایه از جمله این قابلیت ها به شمار می رود که باید تقویت شود.

وی افزود: ما باید تمام ظرفیت خود را در ارتقای جایگاه بخش های گردشگری، تولید، صنعت و کشاورزی شهرستان به کار بگیریم که برای این امر نیازمند بازسازی و بازآفرینی در این بخش ها هستیم.

فرماندار ارومیه مدیریت منابع آب را امری بسیار ضروری برای این شهرستان عنوان کرد و ادامه داد: صرفه جویی مصرف آب در بخش های کشاورزی و آشامیدنی باید در دستور کار جدی مردم قرار گیرد تا مشکلی در آینده این شهرستان نداشته باشیم.