استاندار آذربایجان غربی از برگزاری هفته فرهنگی این استان در شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج استان آذربایجان غربی، مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی در جلسه هماهنگی برگزاری هفته فرهنگی استان در شهر تهران گفت: برگزاری هفته فرهنگی استان در شهر تهران می تواند فرصت و بستر مناسبی برای معرفی و ارائه ظرفیتها و پتانسیل های مختلف استان در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، گردشگری، علمی، ادبی و هنری به شهروندان تهرانی و همچنین هم استانی ها و آذری های مقیم تهران باشد و باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

سعادت در این جلسه که با حضور معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی و هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری، شهردار ارومیه و جمعی دیگر از مدیران استانی در محل استانداری برگزار شد، افزود: از دیگر اهداف برگزاری هفته فرهنگی استان در شهر تهران، ایجاد نشاط، شادابی، معرفی شخصیتهای برجسته و همچنین ارائه خدمات فرهنگی به مردم و هم استانی های مقیم در تهران است.

وی همچنین بر لزوم بهره گیری از تجربیات سایر استان ها و دستگاههای فرهنگی دیگر استان ها در جهت برگزاری هرچه بهتر و باشکوهتر هفته فرهنگی آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: ارائه و معرفی صنایع دستی، غذاهای بومی و محلی، معرفی و ارائه محصولات و سوغات شهرهای مختلف استان از جمله نقل و بیدمشک، استفاده از ابتکارات و کارهای هنری بانوان خلاق و کارآفرین استان، معرفی ورزشکاران و هنرمندان برجسته استان و معرفی نقش، جایگاه و ایثارگری مردم استان در دوران دفاع مقدس از جمله مواردی است که در برگزاری هفته فرهنگی استان باید مورد توجه کارگروههای تخصصی و دبیرخانه مربوط به آن قرار گیرد.

آذربایجان غربی به لحاظ تنوع قومی و فرهنگی، ایران کوچک است

دکتر عطاپور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه گفت: اولین بار بحثبرگزاری هفته فرهنگی استان در شهر تهران توسط شورای اسلامی شهر ارومیه مطرح و مورد تصویب کمیسیون فرهنگی این شورا قرار گرفت، لیکن سال گذشته موفق به برگزاری این هفته نشدیم که امسال با پیگیری شورای اسلامی و شهرداری ارومیه و همچنین موافقت و استقبال استاندار محترم، سعی داریم این مراسم را به بهترین نحو ممکن برگزار کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا در دیداری که دبیر کلانشهرهای کشور با استاندار محترم داشتند موافقتنامه ای فیمابین آنها امضا شد که طی آن شهرداری تهران متعهد شده مواردی مثل مکان، امکانات تبلیغاتی، تغدیه و اسکان را تامین نماید و استانداری نیز کلیه امکانات فرهنگی و اقتصادی خود را برای برگزاری هرچه بهتر این هفته در شهر تهران بسیج کند.

عطاپور در ادامه آذربایجان غربی را به لحاظ تنوع قومی و فرهنگی، ایران کوچک عنوان کرد و گفت: در این هفته سعی داریم ظرفیت ها و پتانسیل های استان را به شکلی خلاقانه و ابتکاری، در معرض دید اقشار مختلف مردم و مدیران کشوری قرار دهیم.

ضرورت معرفی همه ظرفیت های فرهنگی آذربایجان غربی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: این استان به دلیل تنوع خاص قومیتی، مذهبی و فرهنگی از شرایط منحصر به فردی برخوردار است که باید در هفته فرهنگی استان در تهران به همه آن توجه کرد و همه ظرفیتها بهره برد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر کریمی گفت: بهتر است کارگروهای تشکیل دهنده این رویداد جامعیت یافته و همه حوزه های فرهنگی را در بر بگیرند.

لزوم معرفی ظرفیت های فرهنگی شهرستان های استان در هفته فرهنگی

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: بهتر است در قالب این رویداد فرهنگی ظرفیت‌های متعدد شهرستانهای آذربایجان غربی نیز برای معرفی به پایتخت نشینان مورد توجه قرار گیرد.

ناصر حضرتی گفت: هر کدام از شهرستان های آذربایجان غربی به دلیل تنوع قومیتی و مذهبی خاصی که دارند می‌توانند به‌صورت مجزا در هفته فرهنگی استان در تهران به شهروندان معرفی شوند.

مرور توانمندی فرهنگی آذربایجان غربی در جشنواره انگور ارومیه

شهردار ارومیه نیز در این جلسه با اشاره به در پیش بودن جشنواره انگور ارومیه اظهار داشت: هم اکنون اهتمام بخش فرهنگی شهرداری بر برگزاری باشکوه این رویداد متمرکز است و پس از آن به برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان غربی در تهران نیز خواهیم پرداخت.

محمد حضرت پور گفت: پیشنهاد می‌کنیم شهرستانهای استان در مدت زمان برگزاری جشنوار انگور ارومیه هر کدام در یک روز به ارائه ظرفیتهای خود در این جشنواره بپردازند تا هم مروری بر توانمندی آنها انجام شود و هم تمرینی برای برگزاری هر چه بهتر هفته فرهنگی آذربایجان غربی در تهران باشد.

معاون فرهنگی شهردار ارومیه نیز در این جلسه اظهار داشت: ۹ کارگروه تخصصی شامل اطلاع رسانی، تبلیغات و تشریفات، میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اقوام و شهرستانها، ورزشی، ایثار و شهادت، محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی، هنر، علمی و صنعت، معدن و تجارت برای برگزاری هر چه باشکوهتر این رویداد فرهنگی راه اندازی می‌شود.

سهراب عبدالله زاده تصریح کرد: بهتر است این رویداد دارای یک دبیرخانه دائمی در تهران و ارومیه باشد تا به واسطه آن هماهنگی‌های مربوطه در سطح مطلوبی انجام شود.

وی گفت: بر اساس تصمیمات اولیه مقرر شده، هفته فرهنگی آذربایجان غربی از ۲۰ آذرماه به مدت هفت روز تا ۲۶ همین ماه در محل خانه هنرمندان در خیابان ایرانشهر تهران و در قالب ۴۰ تا ۶۰ غرفه برپا شده و اختتامیه آن نیز در برج میلاد انجام شود.