تفاهم نامه همکاری ارتقای تکنولوژی ایران و چین با امضای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و شیونگ وی چن مدیرعامل شرکت گییرفان منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، در نشست مشترک بین مدیرعامل و معاونین سازمان منطقه آزاد ارس با طرف های چینی شرایط سرمایه گذاری و نحوه همکاری شرکت های دو کشور بررسی شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در این نشست بر لزوم همکاری های دوسویه برای ارتقای سطح کیفی محصولات تولیدی در ارس و همچنین سرمایه گذاری های مشترک تاکید کرد.

محسن خادم عرب باغی نیاز صنایع ایران را ارتقاء تکنولوژی و تولید محصولات استاندارد برای حضور در بازارهای جهانی عنوان کرد و با بیان اینکه مناطق آزاد نقش بسیار برجسته و مهمی در ایجاد توسعه پایدار و رونق کسب و کار در کشورهای توسعه یافته دارند، گفت: مناطق آزاد می توانند خاستگاه جهانی شدن کالای ایرانی بوده و الگویی برای تولیدات سرزمین اصلی باشند.

شیونگ وی چن مدیرعامل شرکت گییرفان نیز با بیان اینکه بیش از هزار و ۴۰۰ شرکت فعال در قالب انجمن صنایع در چین فعالیت دارند، گفت: آماده همکاری در زمینه کمک به حل مشکلات صنایع ارس، فراهم کردن مسیر آسان برای سرمایه گذاری های مشترک، اجرای هر نوع پروژه در قالب فاینانس و انتقال تکنولوژی در ارس هستیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده گفت: این تفاهم نامه برای ترویج همکاری های بین المللی در هر دو سطح علمی و صنعتی با عنوان انجمن ارتقاء تکنولوژی بوده و ایجاد یک روش نوین در بهبود بهره وری تولید، کاهش مصرف انرژی در خطوط تولید، حفظ محیط زیست و ترویج گسترش اقتصادی و توسعه تکنولوژی به وسیله برنامه تبادل تکنولوژی و تخصصی بین دو کشور از اهداف آن می باشد.

بر این اساس معرفی شرکت های چینی و کمک برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی منطقه آزاد ارس، کمک به ارتقاء تکنولوژی تولید، معرفی مشتریان چینی برای واردات از منطقه آزاد ارس، کمک به شرکت های فعال ارس برای ورود به بازارهای بین المللی، معرفی مهندسین و متخصصین و تکنسین های مجرب چینی برای تغییر یا اصلاح خطوط تولید، راه اندازی خوشه های صنعتی، کمک به شهرک های صنعتی شیمیایی و شهرک های صنعتی روباتیک ارس و جذب سرمایه گذار مرتبط، معرفی شرکت های مالی، بانکداری، بیمه و آی تی ارتقاء برای افزایش توانایی خدمات صنعتی در ارس از مله مفاد این تفاهم نامه می باشد.

بر اساس تفاهم نامه منعقد شده، ایجاد خواهرخواندگی بین استان ویجیانگ چین و شهر هانگزو و منطقه آزاد ارس و همچنین ایجاد خواهر خواهندگی بین دانشگاه های زیجیانگ و دانشگاه صنعتی زیجیانگ، دانشگاه علوم الکترونیک و تکنولوژی هانگزو و دانشگاه های منطقه آزاد ارس برای افزایش سطح مبادله های علمی و راه اندازی دفاتر مرکزی انجمن در هانگزو و ارس از دیگر مفاد این تفاهم نامه می باشد.