معاون اول رئیس جمهور گفت: این امر ضروری است که پس از توافق هسته ای هشیاری لازم را داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در شورای عالی اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: هفته دولت فرصتی شد تا گزارشی از کارهای انجام شده توسط دولت را تقدیم مردم بکنیم که پیشرفت کشور جز با سرمایه های اجتماعی امکان پذیر نیست که باید در این راستا از اعتماد مردم حفاظت شود.

وی ادامه داد: اگر از امید مردم حفاظت کنیم می توان شاهد حل بسیاری از مشکلات بود که هم اکنون نیز وضعیت کشور خوب است اما برخی ها در پی ناامید کردن مردم هستند که دلیل آن را نمی دانیم.

جهانگیری با اشاره ای به تلاش های دولت در زمینه برداشتن تحریم ها گفت: مهم ترین دستور العمل دولت در طول این سال ها حل مشکلات مربوط به تحریم ها و فناوری هسته ای بود که تاکنون در دنیا سابقه نداشته که یک طرف پنج به علاوه یک و یک طرف کشور دیگری باشد که آن کشور بتواند موفق عمل کند اما ایران موفقیت هایی در این زمینه کسب کرد.

بعد از توافق هسته ای باید هوشیار باشیم

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اما مشخص است که آمریکا با توجه به خوی استکباری خود هیچگاه دست بردار نیست و حتما سعی در اذیت کردن حتی بعد از توافق خواهند داشت اما باید ما هوشیاری لازم را داشته باشیم.

وی افزود: یک سری از تحریم ها برداشته شده اما باید با پیگیری سعی در حل مشکلات پیش آمده داشته باشیم که هم اکنون به توسعه روابط با دیگر کشورها نیاز داریم چرا که برای فعالیت های اقتصادی نیاز به داد و ستد و ایجاد ارتباط داریم.

جهانگیری با بیان اینکه ایران در منطقه حساس و ناامن قرار گرفته، گفت: نیروهای مسلح و امنیتی کشور کار بزرگی انجام داده چرا که تمامی کشورهای همسایه شرایط ناامنی دارند و در این میان کشور ایران یک کانون ثبات پر از امنیت است و همین امر سبب شده مردم کشور کوچکترین دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: هم اکنون به نقطه ای رسیدیم که دنیا می گوید برای امن کردن منطقه به ایران نیاز داریم چرا که اگر ایران مقابل داعش نمی ایستاد هم اکنون این گروهک خطر بزرگی برای جهانیان ایجاد کرده بود.

میزان فروش نفت امسال دو برابر سال گذشته است

وی با اشاره ای به کاهش درآمد حاصل از فروش نفت اظهار داشت: ما در سال ۹۰،۱۸۰ میلیارد دلار سهم فروش نفت داشتیم اما هم اکنون این میزان به ۳۰ میلیارد دلار رسیده، هر چند امسال میزان فروش نفت به دو برابر سال قبل رسیده است.

جهانگیری ادامه داد: به محض اجرایی شدن برجام، ما مشتری های آماده داشتیم و بلافاصله به دنبال فروش نفت برآمدیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در زمینه ایجاد ثبات نرخ ارز در اقتصاد کشور کار بزرگی کردیم چرا که از شهریور ۸۹ در طول ۱۷ ماه دولت وقت با مشکل بالا رفتن قیمت ارز مواجه شد و به دنبال آن ارز هایی را به بازار عرضه کرده و ۲۲ میلیارد دلار در دبی و استانبو ل پول خرج کردند تا میزان قیمت ارز را پایین بیاورند که نتیجه عکس داد.

ثبات اقتصادی در سایه اعتماد مردم به دولت

وی با تاکید بر اینکه باید قدر امید و اعتماد مردم را بدانیم، گفت: اگر این اعتماد نبود اتفاق بزرگی در شاخص های اقتصادی می افتاد اما هم اکنون در سایه این اعتماد ثبات اقتصادی در کشور به وجود آمده است.

جهانگیری ادامه داد: در سال ۹۲ در برخی روزها ذخیره گندم کشور به چند روز رسیده بود که در آن زمان دولت نگرانی خاصی داشت اما هم اکنون در استان آذربایجان شرقی میزان ذخیره گندم ۷۰۰ روز است.

وی افزود: اما هم اکنون طی مجوزهای اخذ شده در تمامی کالاهای اساسی باید شش ماه ذخیره مطمئن در کشور داشته باشیم چرا که کسی که در دنیا مذاکره می کند باید خود را آماده نگه دارد.

بخش خصوصی باید حرکت جدی داشته باشد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آذربایجان مهم ترین استان در زمینه اقتصادی و صنعتی کشور است، گفت: اگر بخش خصوصی که در آذربایجان است، حرکت کند، همین موج به جاهای دیگر کشور نیز می رسد که باید همگی در این زمینه همت کنیم.

وی افزود: استان هایی همانند آذربایجان شرقی باید در زمینه صادرات نقش ویژه ای ایفا کنند.

جهانگیری با بیان اینکه هم اکنون کل بودجه دولت صرف حقوق جاری می شود، گفت: هیچ بازنشسته ای از دولت خارج نمی شود و حتی پاداش بازنشستگی نیز دریافت کرده و از یک ردیف بودجه به ردیف دیگر می روند یعنی هم اکنون بدنه دولت بزرگ شده و وجود یک دولت با بدنه کوچک تنها در حد آرزو باقی مانده است.

وی افزود: با بودجه دولتی نمی توان شاهد توسعه کشور بود و در این مورد تنها راهکار واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی بوده است که باید در واگذاری به شکل جدی تری عمل کنیم و دستگاه ها نباید مقاومتی در این مورد داشته باشند.