مدیرعامل شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) از اعلام آمادگی اتریشی ها برای همکاری با صانیر در ساخت نیروگاه و انجام پروژه های مشترک در سایر کشورها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج بخ نقل از شرکت صانیر، «بهمن صالحی» امروز (شنبه) در دیدار با مسوولان شرکت «ادیبرخت» اتریش (ODEBRECHT Group) گفت: صانیر برای ادامه و گسترش فعالیت های خود برای حضور در بازارهای جهانی برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: ایران پس از کشورهای آمریکا و روسیه از نظر نیروی انسانی فارغ التحصیل رشته های مهندسی، حایز رتبه سوم است که امروز به سرمایه بزرگی برای کشور بدل شده است. صالحی ادامه داد: اقتصاد ایران در حال توسعه بوده و صادرات خدمات فنی و مهندسی در دستور کار آن است. این مقام مسوول با بیان اینکه صانیر برای حضور در بازارهای جدید جهانی نیازمند شرکای قوی و مورد اطمینان است، گفت: صانیر می تواند به عنوان شریک(joint venture) در اجرای پروژه ها با این شرکت اتریشی همکاری داشته باشد. به گفته صالحی، هم اینک نزدیک به هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار مذاکره مستقیم برای اجرای پروژه ها توسط صانیر صورت گرفته و آماده بهره برداری و همکاری های اجرایی است. مدیرعامل صانیر همچنین به پروژه های در دست اجرای این شرکت در کشورهای منطقه، خاورمیانه و سایر نقاط جهان اشاره کرد و گفت: این شرکت با امضای تفاهمنامه، آماده همکاری و اجرای پروژه در کشورهای هدف صانیر است. در این دیدار، «لویس روبرتو مالریوس»(Luis Roberto Malerios) مدیرعامل شرکت ادیبرخت افزود: این شرکت با سابقه ای افزون بر ۷۱ سال و فعالیت در ۲۷ کشور جهان از جمله کشورهای آمریکای جنوبی، مرکزی و شمالی و برزیل، برای همکاری با شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) آمادگی دارد. وی گفت: تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به پنج هزار و ۸۰۰ واحد نیروگاهی توسط مهندسان و کارشناسان این شرکت در کشورهای مورد اشاره ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است. به گفته مالریوس، رتبه جهانی این شرکت توسط موسسه بین المللی ENR در بخش نیرو ۲۲ و در بین ۲۵۰ پیمانکاران بین المللی ۱۳ است. موسسه ENR به عنوان قدیمی ترین مجموعه فعال در حوزه اطلاعات و اخبار ساخت و ساز در دنیا مطرح است که سابقه ای بیش از ۱۳۰ سال دارد. یکی از مهمترین اقداماتی که به صورت سالیانه توسط موسسه یاد شده صورت می گیرد، رتبه بندی شرکت های برتر صنعت ساخت و ساز در جهان است. موسسه ذکر شده معتبرترین مرجع جهانی در رتبه بندی شرکت های فعال در صنعت ساخت و ساز(Construction) در حوزه های مختلف کاری و جغرافیایی است. این شرکت که سال ۱۹۴۴ در برزیل تاسیس شده، در حوزه های آب و فاضلاب، انرژی و برق، ساختمان و راه، نفت و گاز، پتروشیمی، حمل و نقل بیوانرژی و سرمایه گذاری در این بخش ها فعالیت دارد. شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) اینک ۱۸ پروژه در بخش انرژی در کشورهای پاکستان، افغانستان، ارمنستان، عراق، سوریه، کردستان عراق، اتیوپی، سریلانکا و عمان به ارزش بیش از ۸۶۰ میلیون دلار در دست اجرا دارد. این شرکت در ماه های گذشته قراردادی با همکاری شرکت «اوراسیا اینوست گروپ» قراقستان برای ساخت نیروگاه ۵۰ مگاوواتی بادی در سواحل شرقی دریای خزر امضا کرد که در مراحل تهیه طرح و اجرای مقدمات کار است.