شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) مجری پروژه انتقال برق هزار مگاواتی ارمنستان به ایران با همکاری پیمانکاران کشورمان از مرز «نوردوز» در شمال غربی کشور(آذربایجان شرقی) است.

به گزارش خبرگزاری موج، قائم مقام شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) گفت: تامین مالی ۸۳ میلیون یورویی از ۱۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار یورویی ساخت خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران توسط بانک صادرات ایران رضایتبخش است.
شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) مجری پروژه انتقال برق هزار مگاواتی ارمنستان به ایران با همکاری پیمانکاران کشورمان از مرز «نوردوز» در شمال غربی کشور(آذربایجان شرقی) است. به گفته «همایون حائری» مشاور وزیر نیرو، اجرای خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران برای دو کشور اهمیت بسزایی دارد و این پروژه از نظر سیاسی و اقتصادی بسیار مهم ارزیابی شده است. پیش تر، همکاری نکردن بانک های ایرانی در پشتیبانی و تامین ضمانت نامه های بانکی و کارگزاری برای اجرای پروژه های در دست اقدام، منجر به بروز مشکلاتی برای شرکت های بین المللی و بزرگ شده بود. بر پایه گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی شرکت صانیر، «مسعود حجت» قایم مقام این شرکت افزود: پروژه یاد شده یک پروژه فراملی و برای دو کشور بسیار مهم است و شرکت بین المللی صانیر در همکاری با بانک توسعه صادرات در این زمینه جدیت دارد. به گفته وی، این پروژه تاکنون نزدیک به ۲۰ درصد پیشرفت داشته و طرف ارمنی نیز همکاری خوبی در اجرای کار به عمل آورده است. این مقام مسئول اضافه کرد: همکاری های به موقع بانک توسعه صادرات اثربخشی خوبی داشته و تلاش دو طرف برای اجرای این پروژه برای همکاری های برون مرزی جدی است. وی تصریح کرد: اجرای این خط بخشی از کریدور انرژی بین ایران و روسیه محسوب می شود و قرارداد ساخت خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان به ارزش ۱۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو توسط شرکت بین المللی صانیر در دست اجرا است. مدیر واحد انتقال نیروی صانیر «آرش مدحج» نیز در این زمینه گفت: ساخت این خط ظرفیت تبادل برق بین ایران و ارمنستان را از ۳۰۰ مگاوات به یکهزار مگاوات افزایش می دهد و این شبکه از کشور های روسیه، گرجستان و ارمنستان عبور کرده و پس از آن به ایران متصل خواهد شد. وی گفت: این پروژه توسط پیمانکاران ایرانی در دست اجرا است و در کشور ارمنستان توسط شرکت «هایون» مدیریت و شرکت صانیر مجری این پروژه فرا ملی است. «مدحج» اضافه کرد: یک تیپ از دکل های مورد نظر برای نصب، آزمایش خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و بخشی از آن در حال حمل به کشور ارمنستان است. وی خاطرنشان کرد: در این پروژه نزدیک به ۷۳۰ دکل در مسیری ۲۷۵ کیلومتری نصب خواهد شد. به گزارش ایرنا، شرکت صانیر اینک ۱۸ پروژه در ۱۳ کشور جهان در دست اجرا دارد و به تازگی قرارداد ساخت نیروگاه بادی در کشور قزاقستان را با ظرفیت ۶۰ مگاوات امضا کرد. جمهوری اسلامی علاوه بر جمهوری خودمختار نخجوان با هفت کشور عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه تبادل برق دارد. پیش تر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران را دارای بزرگ ترین ظرفیت نصب شده نیروگاهی در خاورمیانه دانسته و از صادرات ۱۰ میلیارد کیلو وات ساعت برق به کشورهای منطقه در سال ۱۳۹۴ خبر داده بود.